Praca w trudnych warunkach

22
zima

Zima bywa trudnym okresem dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących poza biurem. Warto przypomnieć, że w surowych warunkach pogodowych przysługują im szczególne udogodnienia. Sprawdź, kiedy i co musi zapewnić szef.

Wskaźnikiem, który powinien włączyć pracodawcę do działania jest nie tyle nadejście czy koniec kalendarzowej zimy, a temperatura, która panuje na zewnątrz. Dlatego też, specjalne warunki o których mowa poniżej, mogą „wejść w życie” równie dobrze w grudniu, jak i w np. marcu.

–Przepisy dotyczące tzw. pracy na mrozie reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – wyjaśnia mecenas Helena Fic z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych. – Dokument ten określa nie tylko minimalną temperaturę jaka może panować w miejscu pracy, ale także reguluje kwestie dotyczące warunków pracy na otwartej przestrzeni, co ma szczególne znaczenie w okresie zimy – wyjaśnia mec. Fic.

Temperatura w pomieszczeniach zakładu pracy powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanej pracy, jednak nie powinna być niższa niż 14 °C, chyba, że nie pozwalają na to względy technologiczne. W pomieszczeniach w których wykonywana jest lekka praca fizyczna, bądź praca typowo biurowa, temperatura nie może spaść poniżej 18 stopni. Stanowiska pracy powinny być też oczywiście zabezpieczone przed napływem chłodnego powietrza z zewnątrz. Jeśli zatem na dworze hula wiatr i pada śnieg, nie powinno to mieć wpływu na warunki pracy wewnątrz pomieszczeń.

Przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni lub w nieogrzewanym lokalu należy zapewnić pracownikom pomieszczenia, w których będą mogli schronić się przed opadami, ogrzać czy przebrać. W pomieszczeniach do ogrzewania pracowników temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 16°C, a samo pomieszczenie winno być wyposażone w urządzenia umożliwiające podgrzanie posiłku. Jeśli zapewnienie takich warunków jest technicznie niemożliwe, to podczas wykonywania prac na otwartej przestrzeni w zimie, pracodawca ma obowiązek zapewnić załodze źródło ciepła, przy zachowaniu wymagań ochrony przeciwpożarowej.

Na koniec kilka słów o posiłkach – pracownicy, którzy są zatrudnieni w systemie ciągłym przy pracy na zewnątrz, mogą liczyć na posiłki regeneracyjne oraz napoje, o które zatroszczyć musi się sam pracodawca. Jeśli w grę wchodzi praca na zewnątrz, gorące napoje powinny pojawiać się zawsze wówczas, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej 10 °C. (fot. Creandi)

Dodaj komentarz

Wypełnienie poniższych pól jest wymagane. Adres email nie będzie publikowany.