Rodzinna apteczka domowa

25
makelessnoise  Foter _CC_BY

Jakie leki i akcesoria zawsze powinny znajdować się w domu? Sprawdź i uzupełnij domową apteczkę – przede wszystkim dla bezpieczeństwa dziecka, bo odpowiednio wcześnie podane leki mogą zmniejszyć dolegliwości albo wręcz zahamować rozwój choroby.

Leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe – najlepiej dwojakiego rodzaju, czyli środki zawierające paracetamol lub ibuprofen. Najlepiej w syropie albo w czopkach. Po co? W niektórych przypadkach skuteczniejszy może okazać się ibuprofen, w innych paracetamol, a czasem trzeba będzie stosować je zamiennie (przy bardzo wysokiej gorączce i najlepiej pod kontrolą lekarza).

Leki łagodzące objawy przeziębienia (preparaty z paracetamolem, ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym), syrop lub tabletki na kaszel suchy i mokry, tabletki lub spray na ból gardła.

Woda utleniona – do dezynfekcji skaleczeń. W przypadku dzieci najlepiej sprawdza się preparat w płynie lub w żelu (nie spływa z rany).

Sól fizjologiczna – w ampułkach, niezbędna do przemywania oczu, nebulizacji/inhalacji i czyszczenia nosa (lub spray z wodą morską). W przypadku małych dzieci przydatny okaże się również aspirator do usuwania wydzieliny z nosa (np. Nose Frida).

Priobiotyki, preparaty zwalczające biegunkę lub wymioty oraz preparaty uzupełniające elektrolity – zestaw, który obowiązkowo powinien znaleźć się w apteczce przed pierwszym dniem w żłobku, czy przedszkolu. Ostre biegunki czy wymioty spowodowane wirusami odpowiedzialnymi za infekcje (rotawirusy, adenowirusy, kaliciwirusy) mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu i w konsekwencji pobytu w szpitalu.

Wapno – niezbędne, gdy dziecko zareaguje uczuleniem na składnik posiłku, kosmetyku albo podczas przeziębienia.

Czopki glicerynowe przeciw zaparciom.

Żel lub krem łagodzący uczucie swędzenia po ukąszeniu owadów (np. Fenistil).

Termometr – na rynku dostępna jest szeroka gama termometrów: elektronicznych, zbliżeniowych, dotykowych, pod pachę, do ucha, do czoła, itp. Przed zakupem konkretnego modelu warto zapoznać się z opinią innych użytkowników, np. termometry mierzące temperaturę w uchu mogą mieć inną skalę pomiaru, z kolei błąd pomiaru w urządzeniach zbliżeniowych może sięgać nawet 1 stopnia. Choć tradycyjne termometry rtęciowe zostały już wycofane ze sprzedaży, warto mieć w apteczce jeden egzemplarz (choćby po to, by zweryfikować dokładność pomiarów nowoczesnych urządzeń).

Małe nożyczki, pęseta, strzykawka czy pipetka.

Bandaż, jałowe gaziki (5 lub 7 cm) i plastry – najlepiej w różnych rozmiarach, włączając kolorowe plastry dla dzieci.

Krem lub pianka na poparzenia, opatrunek hydrożelowy – na oparzenia i uszkodzenia naskórka.

Okład wielokrotnego użytku – zimny można zastosować na stłuczenia, skręcenia i poparzenia.

Przynajmniej raz na pół roku należy przejrzeć apteczkę i leki przeterminowane wyrzucić do specjalnego pojemnika na leki przeterminowane w aptece. Trzeba również pamiętać o okresie stosowania leku po otwarciu opakowania (nie mylić z datą ważności na opakowaniu).

(Fot. makelessnoise / Foter / CC BY)

Dodaj komentarz

Wypełnienie poniższych pól jest wymagane. Adres email nie będzie publikowany.