ZUS sprawdza ciężarne właścicielki firm

24
FB_IMG_1422707949692

Masz własny biznes i starasz się o zasiłek macierzyński? Przygotuj się na kontrolę.

Zgodnie z prawem, przedsiębiorcy podlegający dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, mogą otrzymać zasiłek macierzyński (ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa Dz. U. z 2014 r. poz. 159). W przepisach nie ma jednak precyzyjnych zapisów o minimalnym okresie opłacania składek. Wystarczy, że przyszła matka prowadząca firmę opłaci pierwszą składkę ubezpieczenia i tym samym nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS.

Co więcej, tak skonstruowane przepisy umożliwiają uzyskanie bardzo wysokiego zasiłku macierzyńskiego (ponad 6 tys. zł miesięcznie) przez kobiety, które – będąc w ciąży – założą działalność gospodarczą minimum miesiąc przed planowaną datą porodu i zadeklarują (i przynajmniej raz opłacą) najwyższą możliwą składkę ubezpieczeniową, która wynosi obecnie 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jak podaje Bankier.pl, najwyższa miesięczna suma składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) płacone od najwyższej dopuszczalnej podstawy ubezpieczenia chorobowego (w 2015 roku – to 9 897,50 zł) wynosi 3 679,20 zł – przynajmniej tyle musi zapłacić przyszła matka prowadząca własny biznes, by po porodzie dostawać co miesiąc z ZUS ponad 6 tys. zł zasiłku.

O luce prawnej wiadomo od dawna i wiele kobiet korzysta z możliwości stworzonej przez ustawodawcę – tych, które faktycznie chcą prowadzić własny biznes, ale i tych, które zakładają fikcyjną działalność wyłącznie po to, by wyłudzić wysokie świadczenie.

Zmiany ustawy zapowiadano już kilkukrotnie, jednak żaden dotychczasowy projekt nie doczekał się wprowadzenia w życie. Ze swoich obowiązków wywiązują się wyłącznie urzędnicy ZUS, którzy skrupulatnie kontrolują wszystkie tego typu przypadki, a po wykryciu nieprawidłowości kierują sprawy do prokuratury albo – w najłagodniejszym wymiarze – nakazują zwrot wypłaconej wartości zasiłku. (rys. sadurski.com)

Dodaj komentarz

Wypełnienie poniższych pól jest wymagane. Adres email nie będzie publikowany.